Haber

Katar Dışişleri Bakanı: İsrail’in saldırıları insani felaketi büyütüyor

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının insani felaketin büyümesine neden olduğunu ve İsrailli mahkumların serbest bırakılmasını zorlaştırdığını belirtti.

Katar’ın resmi haber ajansı QNA’nın haberine göre Al Sani, İsrail’in Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılarını görüşmek üzere 5 Arap ülkesinin dışişleri bakanlarının Ürdün’de düzenlediği “koordinasyon” toplantısı kapsamında ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Katar’ın İsrailli esirlerin serbest bırakılması için arabuluculuk çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Al Thani, “İsrail’in saldırıları Gazze’deki insani felaketin katlanarak artmasına neden oluyor ve esirlerin serbest bırakılmasını zorlaştırıyor.” İfadesini kullandı.

Al Thani, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve insani yardım konvoylarının akışının aksamaması için Refah Sınır Kapısı’nın kalıcı olarak açılmasını sağlamak üzere bölgesel ve uluslararası düzeyde çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’na sığınan binlerce Filistinlinin barındığı El Fahura Okulu’nun bombalanması kınandı.

Açıklamada, sivillere karşı işlenen bu “vahşi ve çirkin” suçların, uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukuk kararlarının açık bir ihlali olduğu vurgulandı.

Açıklamada, İsrail saldırılarının kapsamının genişletilmesinin bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından ağır sonuçlar doğuracağı ifade edilerek, uluslararası toplumun savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara bazen suskunlukla bazen de seçici olarak katılımının, gerilimi artırdı.

Bugün Amman’da Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları ve Blinken’in katıldığı Gazze konulu bir toplantı düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu