Haber

İsrail ablukası nedeniyle Gazze’de 250 bin kişi işsiz

2007’den bu yana İsrail ablukası nedeniyle Gazze Şeridi’nde yaklaşık 250 bin kişinin işsiz olduğu bildirildi.

Gazze’deki Filistin Çalışma Bakanlığı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ablukayı sıkılaştırması işsizlik oranını yüzde 45’e çıkardı. Bunun yüzde 74’ü gençler arasında. Bölgede toplam işsiz sayısı 250 bin civarında.” kelimeler yer aldı.

Bakanlık, Gazze halkına daha iyi hizmet vermek ve işsizlik oranını azaltmak için yardım kuruluşlarından yardım ararken, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tarım arazilerinde çalışan çiftçilere yönelik suiistimallerine son vermesi, işgal altındaki bölgelerde çalışmasına izin verilen işçi sayısını artırması için baskı yapılıyor. bölgeleri ve balıkçıların balıkçılık alanını genişletin. yapmaya davet etti.

İsrail’in Gazze ablukası sürüyor

İsrail’in abluka altına aldığı Gazze Şeridi çevresinde 50’ye yakın Yahudi yerleşim yeri bulunuyor. Yerel basına göre buradaki İsrail nüfusu 2009’da 42 bin iken 2019’da yüzde 30,6 artışla 55 bine yükseldi.

İsrail’in yaklaşık 16 yıldır hava, kara ve deniz ablukası altında tuttuğu Gazze Şeridi büyük bir insani krize sahne oluyor. Hareket özgürlüğü olmayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, çok istisnai durumlar dışında Gazze’den ayrılamıyor.

Tel Aviv yönetimi, Gazze’de yaşayan 10 binden fazla Filistinliye İsrail’de çalışma izni sağlıyor. Bazı uzmanlar, İsrail’in bunu Gazze Şeridi’ne karşı bir “ekonomik müzakere kartı” olarak kullandığını eleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu