Haber

Bakan Çavuşoğlu: Barış için çaba harcayıp sonuç alabilen tek ülke Türkiye’dir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin New York kentinde düzenlenen AK Parti ABD Örgütleri Toplantısına katıldı.

Programda yaptığı konuşmada Çavuşoğlu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketine değinerek, “Bu yıl bizim için hüzün yılı oldu. 50 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir deprem felaketi yaşadık. 11 ilimiz.Asrın felaketini değil, tarihimizin en büyük felaketini yaşadık.Birçok şehrimiz tamamen yok oldu.Bu süreçte büyük bir dayanışma gördük.ABD’de yaşayan vatandaşlarımızın misyonlarımıza getirdiği, gerek Washington Büyükelçiliği gerek Başkonsolosluklarımız New York’taki Türk Evine ne gönderebilseler.Dünyanın her yerinden dayanışma gördük.Bunun iki sebebi var.Birincisi bugüne kadar nerede bir afet olsa Dünyanın neresinde bir afet varsa oraya ilk ulaşan Türkiye oldu.

Teşekkür ettiğimizde, ‘O kadar iyilik yaptınız ki borcumuzu ödüyoruz. Sadece Müslüman bölgelerden değil dünyanın her yerinden yardım aldık. ABD’den de büyük bir takviye ve dayanışma gördük. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken iki kez arayarak deprem bölgesine geldi ve helikopterden gördüklerine inanamadı ve hayatında böyle bir dayanışma görmediğini söyledi. Sahada devlet ve millet bir aradaydı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “G20 toplantısında böyle bir organizasyon görmedim” dedi. Yine milli gelirimize göre dünyada en fazla kalkınma yardımı yapan ilk üç ülkeden biriyiz. Depremin verdiği zararı hep birlikte onaracağız” dedi.

“DÜNYA ENERJİ KRİZİNİN AZALTILMASINA EN ÇOK KATKIDA BULUNAN ÜLKE TÜRKİYE”

Çavuşoğlu, “Bugün dünyada krizler var. Kaos var, savaş var. Maalesef bu krizlerin yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda.” Yeni güçler ortaya çıkıyor. Bu güç paylaşımında biz nerede olacağız? Gerçekte nerede olacağını anlamak için Türkiye’nin bugüne kadar neler yaptığına bakmamız gerekiyor. Türkiye, prensipte Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklerken barış için çabalayıp sonuç alabilen tek ülkedir. Türkiye, gıda krizini mutabakatla önleyerek dünyadaki her haneye yardım ediyor. Türkiye dünyadaki güç krizinin azalmasına katkı sağlıyor. Güç kaynaklarımız yeterli olmasa da. Akıllı politikalar, stratejik atılımlar ile. Türkiye, büyük Türk dünyasını yeniden Türk devletlerinin teşkilatı çatısı altında birleştirdi. Normalleşme hamleleriyle herkes birbirine düşerken. Türkiye istikrar ve barış için de değerli adımlar atıyor. Türkiye, Suriyelileri de Suriye’de terörden arındırdığı bölgelere geri gönderiyor” dedi.

murgul-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu