Haber

Abdülkadir Selvi: Kılıçdaroğlu adaylıktan geri adım atmayacak, Pazartesi günü aday gösterilecek

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Akşener’in “masadan inmesini” beklemediğini söyleyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Eleştirilerden sonra Akşener’in Pazartesi günü toplantıya katılması bekleniyordu. Bu nedenle Kılıçdaroğlu, o gece Akşener’i aramadı. Akşener köprüleri attı, Kılıçdaroğlu CHP’li milletvekillerine ‘Aleyhte açıklama yapmayın’ deme talimatı verdi” dedi.

Selvi, yazısında şu kulis bilgilerini aktardı:

bir.

Kılıçdaroğlu, ortak bildiriyi imzaladıktan sonra Akşener’in masadan kalkmasını beklemiyordu.

2.

Akşener’in eleştirilerde bulunmasının ardından Pazartesi günkü toplantıya katılması bekleniyordu. O yüzden Kılıçdaroğlu o gece Akşener’i aramadı. Ancak Akşener’in köprüleri atmasının ardından Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekillerine “Aleyhte açıklama yapmayın” talimatı verdi.

3.

Kılıçdaroğlu’nun, “Cumhurbaşkanı adayının anketle belirlendiği nereden görüldü? Asıl dayatma 5 parti teklif ederken anket yapmak, bizim belediye başkanlarımızı önermek değil mi?” tepki gösterdiği söyleniyor.

4.

Akşener 6 Masa ile köprüleri attı. Beş kişilik bir masaydı. 3 Mart itibariyle muhalefet cephesinde yeni bir süreç başladı.

5.

Peki UYGUN Partisi’nin kalktığı masaya HDP mi oturacak? HDP masaya oturmayacaktır. Ancak HDP aday göstermeyecek, Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. Bu mesaj Kılıçdaroğlu’na iletildi.

6.

Meral Akşener’in perşembe akşamı 6 Masa toplantısının ardından iki lideri telefonla arayarak “Aday olarak sizi önerdim” dediği söyleniyor.

7.

Akşener’in daveti üzerine İmamoğlu ve Yavaş’ın CHP’li yetkilileri bir süre aramaması partide rahatsızlığa neden oldu.

8.

Akşener, başbakanlık yetkilerine sahip tek cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini Kılıçdaroğlu’ndan bekliyordu. Ancak DÜZGÜN Parti kaynakları, Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta yaptığı temaslarla bu planı bozduğunu düşünüyor. Akşener’in buna tepki olarak krizi tırmandırdığı söyleniyor.

9.

İYİ Parti’de artık cumhurbaşkanı adaylığı lobisi başladı. Tüm gözler Akşener’de. Ancak ikinci kez başarısız olmamak için dikkatli davrandığı söyleniyor.

10.

Kılıçdaroğlu adaylık konusunda geri adım atamayacak. Pazartesi günü 5 parti tarafından aday gösterildi. HDP de Kılıçdaroğlu’na destek verecek.

11.

Kılıçdaroğlu, akşam mesajında ​​geri adım atmayacağına dair açıklama yaptı. Akşener’in sert açıklamasını “siyasi kabalık” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu